Курьер - всеукраинская интернет-газета
Курьер Курьерыч01 декабря 2003, 17:22.Украинская Панорама

Держава наступає на права громадян


     Пакет законів про комунікації, який розглядається у Верховній Раді України, обмежує свободи громадян. Деякі з цих юридичних актів дають право Службі безпеки України практично неконтрольовано стежити за інформаційними потоками. Українські й міжнародні громадські організації б`ють на сполох.
     Осінь виявилася врожайною для українських телекомунікацій на закони й законопроекти. Українським парламентом ухвалено в цілому закон `Про телекомунікації`, у першому читанні схвалено законопроект `Про діяльність у сфері інформатизації`. Комітети Верховної Ради нині знайомляться з третім, але не останнім за своїм значенням, проектом закону `Про моніторинг телекомунікацій`. Про те, що означає зовні безневинне слово `моніторинг`, говорить голова Всеукраїнської громадської організації `Українська Інтернет-спільнота` Ігор Дядюра:
     `У Європі дозволений законний перехват телекомунікацій на чітко визначений термін, щодо чітко визначеної особи, чітко визначеним посадовим особам дозволено робити знімання інформації з каналів зв`язку за вмотивованим рішенням суду. Що таке моніторинг? Моніторинг - це постійний перехват всього потоку телефонних дзвінків та інтернет-повідомлень. Моніторинг як такий законодавством заборонений, оскільки він порушує ООНівську Конвенцію з прав людини і європейську Декларацію з прав людини`.
     Тобто, при всьому розмаїтті законів одне в них спільне - вони широким фронтом наступають на конституційні права громадян, надаючи небачені досі повноваження спецслужбам і міліції. Принаймні так вважають організації, зокрема громадські, діяльність яких тісно пов`язана з телекомунікаціями. Ось думка редактора відомого Інтернет-видання `Українська правда` Сергія Лещенка про законопроект `Про діяльність у сфері інформатизації`:
     `Якщо він буде ухвалений у тій формі, в якій він був прийнятий у першому читанні, тоді там є широке поле для того, щоб визнавати діяльність Інтернет-видань незаконною. І якщо буде в когось бажання, наприклад, вчинити якусь протидію виходу `Української правди`, то тоді вони це можуть зробити за допомогою цього закону`.
     Проекти законів так вибиваються із загальноприйнятих рамок європейського законодавства, що стурбованість їхнім змістом висловила така поважна міжнародна правозахисна організація як `Репортери без кордонів`. Генеральний секретар цієї організації Робер Менар наголосив:
     `Парламент ухвалює закони, які надто суперечливі, щоб гарантувати свободу самовираження в Інтернеті. Законопроект у цій сфері має включати в себе гарантії проти зловживання цензурою з боку уряду. Ми вважаємо, що такий закон повинен розроблятися в дискусії з представниками громадянського суспільства, аби держава не обмежувала особистих свобод`.
     На жаль, уже ухвалений закон `Про телекомунікації` пройшов голосування тихо і непомітно. Принаймні, не поміченою законодавцями виявилася одна суттєва деталь, про яку розповів в інтерв`ю `Німецькій хвилі` Ігор Дядюра:
     `Прийнятий в цілому з поправками президента Кучми закон `Про телекомунікації`, в якому вписано в останній момент, просто таємно було вписано про те, що оператори зобов`язані за власний рахунок встановлювати обладнання для прослуховування. Ми будемо це опротестовувати, якщо треба в Конституційному суді, якщо треба, то будемо опротестовувати в Європейському суді з прав людини, оскільки це абсолютно суперечить конституції України і цілій низці українських законів, не кажучи вже про європейські`.
     Так говорить голова Всеукраїнської громадської організації `Українська Інтернет-спільнота` Ігор Дядюра і додає:
     `Український закон про оперативно-розшукову діяльність чітко встановлює, що вся оперативно-розшукова діяльність в Україні фінансується з державного бюджету. Тому не може бути ніякої мови, щоб оператори щось купляли і встановлювали для того, щоб прослуховували їх самих та їхніх користувачів`.
     Тобто, в законі пропонується перехід на самообслуговування: ті, кого збираються прослуховувати, повинні для цього самі купити обладнання. Це для українського суспільства - не новина: вже давно існує наказ Держкомзв`язку номер 122, яким таємний моніторинг був введений у повсякденну практику. Тепер на зміну наказу має прийти аналогічний закон, і тоді наступним кроком може бути такий: заарештований сам матиме купувати собі наручники.
     Але не до жартів усім інтернет-провайдерам: новий проект закону, внесений до Верховної Ради фахівцями з СБУ, може стати новим кроком в обмеженні свобод українських громадян.
    
     Віктор Тимченко. «DW»


01 декабря 2003, 17:22.Автор: Курьер КурьерычПросмотров: 675Украинская Панорама
Оценка статьи: +0 Нра! :)НЕ нра! :( -0
comments powered by Disqus