Курьер - всеукраинская интернет-газета
Курьер Курьерыч10 декабря 2002, 16:45.Презентации и интервью

Справжній одеколон виробляють лише в кельні


     У часи середньовіччя Кельн був одним з найбільших міст Європи. Його зв`язки з Італією були настільки добре розвинені, що для італійців не складало особливих зусиль приїхати до `Північного Риму`, як тоді називали Кельн. Таким чином сюди приїхав і парфюмер Йоганн Марія Фаріна і з 1709 року він почав працювати в Німеччині. Саме тут він створив ароматну воду, яку назвав на честь своєї нової батьківщини `Кельнська вода`, тобто `одеколон`. Сьогодні виробництво оригінального одеколону продовжує родина Фаріна, прямі нащадки середньовічного парфюмера, розповідає Тіна Фаріна:
     `У порівнянні з тими ароматами, які були відомі в середні віки, поєднання легкого запаху лимону та грейфруту було чимось зовсім новим`.
     У листах та щоденниках Фаріна постійно намагався знайти нові слова для описання запаху одеколону. Він часто скаржився на малу кількість приємних запахів на його новій батьківщині. Він просто не міг обійтися без створенного ним ароматного одеколону. Тіна Фарні продовжує
     `Фаріна так описував цей аромат у 1708 році: `Він нагадує мені весняний ранок в Італії після дощу, трави моєї батьківщини, лимон, мандарин, бергамот та цедрат. Він освіжає мене та збуджує фантазію.`
     Завдяки приємному аромату одеколон швидко набув популярності у французьких та німецьких дворах. `Кельнську воду` замовляє вищий світ всієї Європи. Цікаво, що чоловіки частіше користувалися одеколоном, ніж жінки. За словами Вольтера, одеколон Фаріни сприяє натхненню. Гете, наприклад, згадує `кельнську воду` в трагедії `Фауст`. Досі збереглися тепер вже історичні листи із замовленням на одеколон, які надходили від заможних людей з різних куточків середньовічної Європи:
     `Першими покупцями одеколону був батько Фрідріха Великого, сам Фрідріх Великий та Вольтер, королівський двір Людовика ХІV. Фрідріх Великий посилав Катерині Великій щомісяця ящик `кельнської води`. Користувався одеколоном і Олександр І, часто замовляючи парфум безпосередньо в Кельні. У ХІХ столітті не було жодного князівського двору, який би не користувався `кельнською водою`, - розповіла Тіна Фаріна.
     Протягом століть торговий дім родини Фаріна не мав конкурентів на ринку парфумів. Сьогодні виробництво `кельнської води` посідає стійке місце на цьому ринку і є однією з візитівок Кельну. Музей одеколону та фірмову крамницю розташовано в тому самому будинку, де 300 років Йоганн Марія Фаріна створив оригінальну композицію ароматів. До речі, тільки та ароматична вода, що виробляється саме в Кельні, має право називатися одеколоном:
     `Ми пропонуємо цілий спектр різноманітних парфумів, але основним для нас залишається одеколон. Оригінальним одеколоном можна вважати лише той, що виробляється тут. Не можна вживати назву одеколон, як синонім до слова парфум чи туалетна вода`.
     До створення італійським парфюмером одеколону люди користувалися різними есенціями та ароматичними настойками. Всі вони були відомі під загальними назвами `угорська вода`, `ангельська вода` чи під латинською назвою Aqua mirabilis. Ці назви можна порівняти з сучасними терміном `туалетна вода`. Лиша Фаріна створив оригінальну композицію, яка стала еталоном і відтворювалася впродовж віків. Інколи одеколон використовували і з лікувальною метою:
     `Фаріна був проти того, щоб вбачати в одеколоні лікувальний засіб, для нього це був тільки аромат. Оскільки вміст алкоголю та есенцій був досить високим, пізніше одеколон все ж таки використовували як ліки.`
     Кельн шанує пам`ять видатного парфюмера: скульптура Йоганна Марії Фаріни прикрашає башту міської ратуші. Торговий дім Фаріни, який зараз очолює прямий нащадок італійського парфюмера, і сьогодні виробляє кельнську воду, запах якої не змінився впродовж трьох століть.
    
     Катерина Барбаш. DW


10 декабря 2002, 16:45.Автор: Курьер КурьерычПросмотров: 974Презентации и интервью
Оценка статьи: +0 Нра! :)НЕ нра! :( -0
comments powered by Disqus